Atrakcje

w pobliżu

Turystyka w Śląskiem? I to jaka! Region, który jeszcze niedawno osobom "spoza" kojarzył się z brudem, dymiącymi kopalniami, obskurnymi familokami czy nawet biedaszybami - bierze odwet. Pokazuje swoje walory i pozytywną energię. A że robi to coraz bardziej profesjonalnie, to i efekty są widoczne.
Jeszcze niedawno województwo utożsamiano z Górnym Śląskiem, kominami, upadającymi przedsiębiorstwami, brudem i szarością. To się zmieniło. Beskidy, czyli Szczyrk, Wisła, Istebna, Korbielów, Ustroń, Brenna, Milówka - te miejscowości w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl, gdy mówimy o śląskiej turystyce. Są tu szlaki dla piechurów i narciarzy, ośrodki sportów. Na górze Żar polatasz na lotni, na Jeziorze Żywieckim popływasz na żaglówce, a w Wiśle-Malince poszusujesz na nartach. Ale to wszystko to zaledwie ułamek niezwykle bogatej oferty, jaką ma do zaproponowania województwo śląskie.
Sporty wodne to także Pogoria w Dąbrowie Górniczej i zalew Sosina w Jaworznie Szczakowej, a także Zalew Rybnicki. Na piesze wędrówki, wspinaczkę skałkową, a także speleologię można wybrać się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Do tego można tam odwiedzić ruiny zamków rycerskich w Pilicy, Ogrodzieńcu i królewskiego w Olsztynie pod Częstochową. Do tego warto zobaczyć zamki w Będzinie i Siewierzu. Na Jurze pojeździsz też na rowerach, koniach i quadach. Na koniec możesz wpaść na Pustynię Błędowską.

Zamek w Pszczynie i tamtejszy rezerwat żubrów nie wymaga reklamy. To obowiązkowe figury w naszej turystyce. Warto jednak także pojechać do Zamku Piastowskiego w Gliwicach, zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach, radiostacji gliwickiej, na zamkowe wzgórze do Cieszyna, a także do Jaworzna, gdzie zachował się unikalny na światową skalę rynek w kształcie trójkąta.
 
Mamy także bogatą ofertę tzw. turystyki sakralnej. Jasna Góra w Częstochowie przyciąga co roku miliony pielgrzymów i turystów. Ale warto też odwiedzić bazyliki w Piekarach Śląskich, Rybniku i katowickich Panewnikach. Z kolei w Lublińcu podziwiać można XIII-wieczny kościół św. Mikołaja.
 
Jeśli znuży nas historia, zamki i kościoły, warto odwiedzić zabytki przemysłowe. Skansen górniczy Królowa Luiza i kopalnia Guido w Zabrzu, Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach zapewnią unikalne, niepowtarzalne atrakcje. W Guido zjedziesz pod ziemię i przejdziesz korytarzami, wyrobiskami, z których jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydobywano węgiel.
 
Niezwykłą atrakcją jest Szlak Zabytków Techniki, czyli 36 miejsc związanych z historią przemysłu. Na tej liście jest Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Chleba w Radzionkowie, Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu i Miasteczku Śląskim, Galeria Szyb Wilson, osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach. Niezwykłą atrakcją może być nocne zwiedzanie Tyskiego Muzeum Piwowarstwa. To spektakle z udziałem aktorów wcielających się w postacie związane z historią browaru. Jak widać wybór jest ogromny!
 
Jeszcze nie masz dosyć? Zapraszamy na łono przyrody. Mamy trzy ogromne kompleksy leśne: lubliniecki, raciborski i pszczyński. Do tego parki krajobrazowe Żywiecki, Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, a także w Rudach Wielkich i nad górną Liswartą.
 
Dla pań, które nie lubią przesiadać się z obcasów w buty sportowe mamy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Ziętka w Chorzowie. Zwany jest zielonymi płucami Śląska. Wyrósł na 600 ha hałd pogórniczych i nieużytków. Mamy tam Stadion Śląski, teraz w przebudowie, ale już niebawem jeden z najnowocześniejszych w kraju. Do tego planetarium, ZOO, Śląskie Wesołe Miasteczko i Rosarium - największy ogród różany w kraju. W parku można zagrać w tenisa, paintball, wspinać się w parku linowym, jeździć na rowerze - także na trasach ekstremalnych. Do tego mnóstwo urokliwych alejek i zielonych zakątków, sztuczna plaża, bary i kawiarnie.
 

Turystyczne perełki województwa śląskiego:

1. Jasna Góra w Częstochowie - zespół klasztorny zakonu paulinów z XIV wieku. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego, najważniejsze centrum pielgrzymkowe w kraju. Szczególnego znaczenia to miejsce nabrało dla nas podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku. To tam w 1956 roku milion wiernych złożyło Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego. Tam wielokrotnie bywał Jan Paweł II.
 
2. Muzeum Zamkowe w Pszczynie - dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym ogrodem. Wielokrotnie ją przebudowywano, ostatnio zrobili to pod koniec XIX w. książęta Hochberg von Pless z Książa. W muzeum zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej. Jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej.

3. Nikiszowiec w Katowicach - to magiczne miejsce, górnicze osiedle ściśle związane z kopalnią Giesche. Zostało zaprojektowane przez Georga i Emila Zillmannów. Pierwszy blok z czerwonej cegły do użytku oddano w 1911 roku. W sumie wybudowano tysiąc mieszkań, park ludowy, łaźnię, cechownię, kościół, dom noclegowy, sklepy, pralnię, szkołę. W tym roku osiedle zostało uznane za pomnik historii.

4. Rosarium w WPKiW w Chorzowie - jedno z najpiękniejszych na świecie. Otwarte w 1968 roku z okazji Międzynarodowej Wystawy Róż. Kolekcja 30000 kwiatów w 300 odmianach przypomina ogromny plaster miodu. Rosarium zajmuje 7 ha. Są tam alejki, oczka wodne, łąka a także pomnik Karlika i Karolinki. Można tam wspaniale odpocząć od wielkomiejskiego gwaru.

5. Beskidzka Trójwieś: Istebna, Koniaków, Jaworzynka - najwyżej położone miejscowości w Beskidzie Śląskim. Świetne widoki i trasy turystyczne oraz narciarskie. Widok z Ochodzitej (895 m n.p.m.) zapiera dech. Widać stamtąd Beskid Śląski i Żywiecki, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Rosną tam też świerki, które szwedzcy genetycy uznali za najpiękniejsze na świecie.

6. Park i Dom Kawalera w Świerklańcu - pierwotnie był tam także "mały Wersal", prezent przemysłowca Guida von Donnersmarcka dla Blanki de Paiva, jednej z najsłynniejszych paryskich kurtyzan. Pałac z XIX wieku zaprojektował twórca Luwru Hector Lefuel. W 1945 roku spalili go żołnierze Armii Czerwonej. Pozostał niezwykły Dom Kawalera. Obecnie jest w nim hotel.

7. Sztolnia Czarnego Pstrąga w dawnej kopalni srebra w Tarnowskich Górach - 600-metrowy fragment sztolni odwadniającej kopalni Fryderyk (później Kościuszko). Można ją zwiedzać od niemal 60 lat. Jest jedną z głównych atrakcji Szlaku Zabytków Techniki. Podczas wycieczki na łodziach można oglądać stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w dolomitowej skale.

8. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu - największa atrakcja turystyczna Zabrza. Założył ją w 1855 roku książę Guido Henckel von Donnersmarck. W latach 80. założono na terenie nieczynnego już zakładu skansen. Działał do 1997 roku. Dziesięć lat temu podwoje dla turystów otworzyła Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido. Organizowane są tu przedstawienia teatralne, koncerty.

9. Radiostacja w Gliwicach - 111 m wysokości, najwyższa na świecie budowla z drewna. Obecnie mieści się w niej Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów. 31 sierpnia 1939 roku Niemcy przeprowadzili tam "prowokację gliwicką". Spadochroniarze w polskich mundurach spacyfikowali budynek. Miał to być dowód na to, że to Polska zaczęła II wojnę światową. Radiostacja działała do stycznia 1945 roku.

10. Pustynia Błędowska - rozciąga się od Błędowa, dzielnicy Dąbrowy Górniczej do gminy Klucze. Jej długość to 10 km, szerokość około 4 km. Obszar jest objęty programem Natura 2000. Ten teren stał się pustynią, bo spadł poziom wód gruntowych, a średniowieczni górnicy i hutnicy wycięli rosnące tam wówczas lasy. Obecnie pustynia jest chroniona przez zarastaniem. 

 (Za "Dziennikiem Zachodnim" 2011)
 

Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem